logo-efs

Zawody

Nie wiesz jaki zawód chciałbyś wykonywać w przyszłości? Warto śledzić trendy i dowiedzieć się jacy pracownicy są aktualnie poszukiwani na rynku pracy. Według raportu „Rynek Pracy Specjalistów 2018” (dostępny tutaj) opracowanego przez portal pracuj.pl na podstawie ogłoszeń o pracę - najpopularniejszą grupą poszukiwanych pracowników już następny rok z rzędu byli specjaliści od handlu i sprzedaży. Na drugim miejscu znalazła się obsługa klienta, a na trzecim – specjaliści ds. IT, za którymi uplasowali się finansiści oraz inżynierowie.

Szczegółowych danych lokalnych na temat zawodów deficytowych i nadwyżkowych dostarcza narzędzie jakim jest barometr zawodów – stale od 2016 roku aktualizowana baza pokazująca sytuację na rynku pracy w powiatach poszczególnych województw, jak również w całej Polsce: https://barometrzawodow.pl/pl/zachodniopomorskie/prognozy-dla-powiatow/

W barometrze zawodów dwie grupy zawodów z branży IT zostały wymienione jako zawody deficytowe, na które zapotrzebowanie przewyższa dostępną podaż pracy, czyli pracowników gotowych podjąć pracę w tych zawodach, są to – „analitycy, testerzy i operatorzy systemów teleinformatycznych” oraz „projektanci i administratorzy baz danych, programiści”. Jednocześnie żaden z zawodów związanych z IT nie został wymieniony w grupie zawodów nadwyżkowych, w których było więcej chętnych do podjęcia zatrudnienia niż dostępnych na rynku miejsc pracy.

Więcej szczegółowych informacji o sytuacji na zachodniopomorskim rynku pracy można znaleźć w raporcie dotyczącym prognoz zawodów deficytowych i nadwyżkowych w roku 2019, który jest dostępny do pobrania tutaj: https://barometrzawodow.pl/zachodniopomorskie/plakaty

Z raportu wynika, że bezrobocie w województwie zachodniopomorskim praktycznie nie istnieje (stopa bezrobocia dla województwa wyniosła 7,3%), natomiast występuje duże zróżnicowanie regionalne stopy bezrobocia – w powiatach łobeskim (19,8%), białogardzkim (18,3%), choszczeńskim (15,6%), szczecineckim (14,2%), kamieńskim (13,4%) i drawskim (13,1%), jest znacznie trudniej o pracę niż w Szczecinie (2,6%), Kołobrzegu (3,1%), Świnoujściu (4,2%), Koszalinie (5,1%), powiatach polickim (4,3%) i goleniowskim (5,7%), gdzie zatrudnienie można znaleźć bez problemu. Ważne jest zatem, w którym regionie zamierzasz w przyszłości pracować.

Zgodnie z wynikami badania pn. „Nastroje zatrudnieniowe pracodawców w województwie zachodniopomorskim w IV kwartale 2018 roku” zachodniopomorscy pracodawcy planują dalszy wzrost zatrudnienia – aż 23,6% badanych podmiotów deklaruje zwiększenie liczby etatów, podczas gdy tylko 9,3% przewiduje redukcję zatrudnienia. Z kolei 58,6% badanych pracodawców zamierza utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie. Zatem sytuacja na rynku pracy w najbliższym czasie nie ulegnie zmianom i wciąż będzie łatwo znaleźć zatrudnienie.

INFORMACJE O ZAWODACH

Masz już wizję siebie w przyszłej pracy, ale nie możesz się ostatecznie zdecydować na konkretny zawód? Poczytaj więcej o wstępnie wybranych profesjach korzystając z wyszukiwarki: http://psz.praca.gov.pl/rynek-pracy/bazy-danych/klasyfikacja-zawodow-i-specjalnosci/wyszukiwarka-opisow-zawodow

Jeśli chcesz dowiedzieć się jeszcze więcej o interesujących Cię zawodach – wejdź na stronę: http://praca-enter.pl/zawody

Znajdziesz tu opisy poszczególnych zawodów, sprawdzisz które z nich są zawodami rozwojowymi, a które deficytowymi, jak zdobyć każdy z nich oraz jakie umiejętności są wymagane do ich wykonywania. Są tu także bliżej przedstawione zawody z branży informatycznej, których z każdym rokiem przybywa.

Decydując się na branżę IT możemy wybrać pracę o różnym charakterze. Praktycznie każda dziedzina gospodarki jest obecnie powiązana z wykorzystaniem technologii informacyjno-komunikacyjnych. Dlatego branża IT rozwija się niezwykle dynamicznie, dając pole do ciągłego rozwoju, co powoduje powstawanie kolejnych zawodów w jej obszarze - w ostatnich latach pojawiły się i upowszechniły nowe profesje, takie jak programista aplikacji mobilnych, tester oprogramowania, specjalista ds. marketingu internetowego, bloger/vloger czy influencer. Liczba tych zawodów będzie w najbliższych latach z pewnością rosła, a każdy z nich stawia przed osobą go wykonującą różne wymagania i szanse rozwoju, co umożliwia zrealizowanie się w branży IT osobom o różnych predyspozycjach i cechach charakteru.

Nadal masz wątpliwości na jaki zawód się zdecydować? Zgłoś się do doradcy zawodowego w SPInKa, który pomoże Ci w dokonaniu wyboru. Więcej informacji o godzinach dyżurów doradcy znajduje się tutaj.