Szkolny Punkt Informacji i Kariery
Kiedy już opracujesz biznesplan swojej firmy i zdobędziesz finansowanie na start oraz będziesz miał plan realizacji całego przedsięwzięcia, powinieneś zastanowić się nad formą organizacyjną prowadzonej działalności – czy to koniecznie musi być działalność jednoosobowa, czy też może spółka z o.o.?
Jako właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej odpowiadasz za jej zobowiązania i błędy całym własnym majątkiem osobistym, dlatego czasem warto przemyśleć inną formę prawną prowadzonej działalności, jak np. popularna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Odpowiedzialność wspólników w spółce z o.o. ogranicza się do wysokości wniesionych przez nich udziałów. Za zobowiązania spółki odpowiada także zarząd spółki, jednakże może on uniknąć odpowiedzialności w sytuacji, gdy odpowiednio wcześnie zareaguje w odpowiedzi na trudną sytuację w przedsiębiorstwie i poinformuje o niej wspólników.
Musisz jednak wiedzieć, że działalność jednoosobową w porównaniu ze spółką z o.o. zarejestrujesz o wiele szybciej i włożysz w to o wiele mniej pracy i pieniędzy. Podobnie będzie na etapie prowadzenia przedsiębiorstwa – każda zmiana w umowie spółki z o.o. wymaga formy aktu notarialnego i rejestracji w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) co potrafi trwać miesiącami, podczas gdy w działalności jednoosobowej wystarczy złożyć wniosek do CEIDG. Ponadto koszty księgowości są kilkukrotnie wyższe w przypadku spółki z o.o. w porównaniu do działalności jednoosobowej, gdyż w spółce trzeba prowadzić pełną księgowość, zaś w działalności jednoosobowej rachunkowość uproszczoną w formie księgi przychodów i rozchodów.
Więcej na temat zalet i wad prowadzenia działalności jednoosobowej oraz spółki z o.o. znajdziesz tutaj: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-firma-jednoosobowa-czy-spolka-roznice
Poza działalnością jednoosobową oraz spółką z o.o. istnieje oczywiście jeszcze wiele innych możliwości prowadzenia działalności. Natomiast te dwa rodzaje działalności są najczęściej wybierane przez przedsiębiorców.
Większość osób stawiająca pierwsze kroki w biznesie wybiera jednoosobową działalność gospodarczą, którą można w bardzo szybki i prosty sposób zarówno zarejestrować, jak i zamknąć.
Prowadzenie działalności gospodarczej reguluje Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców, która weszła w życie z dniem 30 kwietnia 2018r. Zawiera ona zapisy dotyczące rozpoczynania i prowadzenia działalności.
Przed rozpoczęciem działalności gospodarczej powinieneś zastanowić się nad kilkoma kwestiami
W każdej chwili w trakcie prowadzenia działalności możesz zmienić PKD twojego przedsiębiorstwa. Pamiętaj, że możesz prowadzić wyłącznie działalność objętą kodami PKD wpisanymi do rejestru przedsiębiorców (CEIDG).
Wybór formy opodatkowania zależy od rodzaju prowadzonej działalności, wielkości przychodów i kosztów. W trakcie prowadzenia działalności będziesz mógł też zmienić formę opodatkowania. Od wybranej formy zależeć będzie rodzaj księgowości, którą będziesz prowadził w firmie. Rejestrując firmę będziesz musiał także wskazać sposób płacenia zaliczek na podatek – miesięcznie lub kwartalnie, Przy rejestracji, oprócz wskazania formy opodatkowania, określisz również sposób płacenia zaliczek na podatek (miesięcznie albo kwartalnie). Więcej na ten temat znajdziesz tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-jawna/co-powinienes-wiedziec-zanim-zarejestrujesz-firme-w-urzedzie/wybor-formy-opodatkowania-dzialalnosci-i-rodzaje-ksiegowosci
Działalność gospodarczą zarejestrujesz elektronicznie składając wniosek o wpis do CEIDG (Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej) pod adresem: https://prod.ceidg.gov.pl/
Do tego celu musisz posiadać Profil zaufany lub Podpis elektroniczny. Posiadanie Profilu zaufanego umożliwi ci w przyszłości kontakt elektroniczny z wieloma urzędami publicznymi i możliwość załatwienia wielu spraw on-line, pozwoli ci także na sprawdzanie stanu konta w zus, zarówno twojego, jak i twojej firmy. Założenie profilu zaufanego (ePUAP) jest proste, więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://obywatel.gov.pl/zaloz-profil-zaufany
Założenie podpisu elektronicznego jest bardziej skomplikowane i odpłatne. Możesz także złożyć wniosek w wersji papierowej w urzędzie miasta lub gminy, na obszarze którego będziesz prowadzić działalność.
Rejestracja działalności prowadzonej przez osobę fizyczną jest całkowicie bezpłatna. Po złożeniu wniosku w ciągu 7 dni musisz potwierdzić fakt rejestracji zgłaszając się do urzędu miasta lub gminy, w którym prowadzisz działalność. Działalność można rozpocząć już w dniu złożenia wniosku o wpis do CEIDG, jak również data rozpoczęcia działalności gospodarczej może być datą przyszłą lub datą wsteczną w odniesieniu do dnia złożenia wniosku o wpis do CEIDG.
W celu rejestracji musisz wypełnić formularz dostępny pod adresem: https://prod.ceidg.gov.pl/ceidg.cms.engine/?D;49992cf6-6a74-48d6-ac6a-c06cc3774c06
Wraz z wnioskiem o wpis do CEIDG możesz zgłosić się do ZUS, wówczas do wniosku powinieneś dołączyć stosowne formularze (ZUS ZZA oraz ZUS ZCNA). Masz także możliwość zarejestrowania się jako płatnik VAT, wtedy załączasz formularz VAT-R.
Po zarejestrowaniu działalności otrzymasz NIP, czyli numer identyfikacji podatkowej, który jest numerem rejestrowym do celów prowadzenia obrotu gospodarczego, czyli wystawiania i otrzymywania faktur i rachunków, zatrudniania pracowników i innych celów.
Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami przedsiębiorca będący osobą fizyczną, który podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy albo podejmuje ją ponownie po upływie co najmniej 5 lat od dnia jej ostatniego zawieszenia lub zakończenia i nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy nie podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym przez okres 6 miesięcy od dnia podjęcia działalności gospodarczej.
Więcej informacji o rozpoczynaniu działalności gospodarczej znajdziesz tutaj: https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-jawna/co-powinienes-wiedziec-zanim-zarejestrujesz-firme-w-urzedzie
Poniżej przedstawione zostały najważniejsze plusy i minusy prowadzenia własnej firmy. Zapoznaj się z nimi i rozważ we własnym kontekście czy masz w tym kierunku predyspozycje i rzeczywiście chciałbyś prowadzić własny biznes.
Zalety | Wady |
---|---|
|
|
Jeśli nadal jesteś zainteresowany prowadzeniem działalności gospodarczej pozostaje ci tylko zacząć działać!