logo-efs

Poszukiwanie pracy

Jeśli jesteś zainteresowany znalezieniem pracy - na początku musisz określić co jest twoim celem i jakiej pracy szukasz – w jakim zawodzie, wymiarze czasu pracy, z jakim minimalnym wynagrodzeniem. W następnym kroku usiądź i przemyśl jakie posiadasz umiejętności, kompetencje i kwalifikacje oraz jakie są twoje doświadczenia zawodowe, jak również co lubisz robić, w czym jesteś dobry. Trudno jest przeprowadzić taką analizę samemu, dlatego warto jest skorzystać z porad specjalisty jakim jest doradca zawodowy, który pomoże ci w ustaleniu twojej ścieżki kariery zawodowej. Doradca zawodowy jest dostępny w ramach SPInKa.

JAK SZUKAĆ PRACY?

Pamiętaj, że metody poszukiwania pracy muszą być dobrane do rodzaju poszukiwanej pracy, zawodu, w którym chciałbyś pracować. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne z nich, jednak to ty powinieneś zastanowić się, na które z nich się zdecydować w twoim konkretnym przypadku.

Internet

Pracy szukamy w tej chwili już prawie wyłącznie przez Internet. Jest wiele portali internetowych, na których możesz stworzyć swój profil kandydata do pracy i czekać na kontakt ze strony pracodawców. Aktywne poszukiwanie pracy polega na przeglądaniu ofert zamieszczanych przez pracodawców na portalach z ofertami pracy. Warto także wrzucić swoje ogłoszenie na portalach społecznościowych w profilach poświęconych poszukiwaniu pracy w Twojej okolicy. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z IT możesz też zainteresować się forami dyskusyjnymi i profilami na portalach poświęconych tej branży. Czasem kontakty owocujące znalezieniem pracy można też nawiązać przy okazji aktywnego uczestnictwa w branżowych forach wymiany wiedzy i informacji.

Portale internetowe z ofertami pracy:

Rodzina i znajomi

Szukając pracy warto powiadomić o tym rodzinę i znajomych. Zupełnie inaczej będzie się rozmawiało ze znajomą koleżanki, niż z kimś, kogo całkowicie nie znasz. Chwal się swoimi umiejętnościami i kwalifikacjami wszystkim dookoła oraz informuj, że szukasz płatnego zajęcia.

Biura pośrednictwa pracy

Na rynku funkcjonują prywatne biura pracy, czyli agencje zatrudnienia. Można się tam udać wypełnić ankietę informacji o sobie, czasem przejść różne testy, a zebrane dane są wprowadzane do bazy agencji. Jeśli pojawią się oferty pasujące do twojego profilu – rekruter zwróci się do ciebie z konkretną propozycją. Pamiętaj, że agencja zatrudnienia nie ma prawa pobierać od Ciebie opłaty za znalezienie pracy!

Targi

Oferty pracy znajdziesz na targach pracy, ale także na targach branżowych np. z branży IT. Podczas targów będziesz miał okazję do bezpośredniego kontaktu z pracodawcami i zapytania o interesujące cię kwestie. Na targach branżowych dowiesz się dodatkowo o najnowszych trendach rynkowych oraz zorientujesz się jakie wymagania stawiają aktualnie pracodawcy swoim pracownikom. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę o kwalifikacjach i kompetencjach, które powinieneś jeszcze zdobyć, aby mieć szansę na ciekawe dla Ciebie zatrudnienie.

DOKUMENTY APLIKACYJNE

Życiorys zawodowy

Kiedy znajdziesz już interesującą Cię ofertę, będziesz musiał przygotować i złożyć dokumenty aplikacyjne, czyli CV i list motywacyjny. Najczęściej spotykanym rodzajem życiorysu zawodowego jest CV chronologiczne. Wielu rekruterów przyzwyczajonych jest do tego wzoru, a osoba czytająca życiorysy kandydatów poświęca na jeden z nich przeciętnie kilkadziesiąt sekund. Stąd też ważne jest, aby to właśnie twoje CV zwróciło uwagę, a osoba czytająca je otrzymała w krótkim czasie wszystkie ważne informacje.

W CV chronologicznym trzeba skupić się na opisaniu kolejnych etapów edukacji oraz doświadczeń zawodowych. Jeśli nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym, zamieść w CV informacje o odbytych stażach i praktykach zawodowych, nawet jednodniowych. Natomiast w sytuacji gdy posiadasz już doświadczenie zawodowe powinieneś zaprezentować je na samym początku, zaraz po danych personalnych, a dopiero dalej opisać swoje wykształcenie. Opis doświadczenia i wykształcenia powinien być zwięzły i konkretny.

W CV okresy zatrudnienia przedstawiamy w porządku odwrotnym - zaczynamy od ostatniego miejsca pracy, a następnie piszemy o poprzednich pracodawcach. Podobnie opisujemy wykształcenie - od najwyższego ostatnio uzyskanego poziomu.

PRZYKŁADOWE CV CHRONOLOGICZNE

Zasady ogólne odnoszące się do wszystkich rodzajów CV:

 • powinno być dostosowane pod kątem konkretnej oferty pracy i wymagań pracodawcy
 • nie powinno być dłuższe niż dwie strony, a najlepiej gdyby zmieściło się na jednej, dlatego należy wpisywać do niego tylko istotne informacje
 • powinno zawierać aktualne zdjęcie biznesowe (a nie prywatne)
 • musi zawierać zgodę na przetwarzanie danych osobowych – bez tego elementu nie możesz wziąć udziału w rekrutacji! Zwróć uwagę na obowiązujący od 25 maja 2018r. nowy wzór zgody na przetwarzanie danych osobowych w związku z wejściem RODO (patrz: przykłady CV powyżej)
 • w górnej części CV warto też wpisać cel zawodowy, który nie jest często umieszczany w CV i może wyróżnić dokument spośród innych, przykład: „Moim celem jest praca w firmie AS Polska na stanowisku młodszego programisty”
 • warto zawrzeć informacje o ukończonych kursach i szkoleniach oraz posiadanych uprawnieniach, które mogą być istotne w pracy u pracodawcy, do którego składasz dokumenty
 • jeśli posługujesz się językami obcymi powinieneś zaprezentować to w CV
 • warto wpisać umiejętności, jakie posiadasz – obsługa komputera, umiejętności interpersonalne, umiejętność pracy w zespole itp.
 • warto zamieścić kilka słów o zainteresowaniach, czasem mogą one zadecydować o zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną
 • jeśli wysyłasz CV elektronicznie prześlij je z „poważnego” adresu e-mail (np. m.kowalska@o2.pl), w formacie pdf i nazwij odpowiednio plik np. „CV_MariaKowalska”
 • zadbaj o estetyczny wygląd CV; jeśli potrzebujesz pomocy - w Internecie możesz znaleźć wiele szablonów graficznych, na których możesz opracować CV tak, aby wyglądało atrakcyjnie graficznie
 • jeśli składasz CV w wersji papierowej powinieneś podpisać je odręcznie.

Praktyczny przewodnik o tym jakich błędów unikać oraz jak profesjonalnie napisać CV znajdziesz także tutaj: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-przewodnik

Komisja Europejska opracowała także wzór CV Europejskiego, tzw. Europass-CV, który opisuje - wykształcenie, kwalifikacje i umiejętności. Będzie on na pewno przydatny osobom chcącym znaleźć pracę za granicą. Wszystkie potrzebne informacje, kreator CV oraz wzory dokumentów w językach unijnych można znaleźć na stronie internetowej: https://europass.cedefop.europa.eu/

List motywacyjny

List motywacyjny jest dokumentem składanym do pracodawcy razem z CV na etapie ubiegania się o pracę. Powinien stanowić uzupełnienie krótko i konkretnie napisanego życiorysu. Bardzo ważne jest, aby był on przygotowany pod kątem konkretnego pracodawcy. Osoba czytająca list motywacyjny chce zobaczyć w nim dlaczego osoba kandydująca chce dostać akurat tę pracę i z jakich powodów miała by się na tym stanowisku sprawdzić. List motywacyjny powinien promować kandydata oraz przekonywać pracodawcę dlaczego to akurat on powinien zostać zatrudniony. Jest też miejscem na zamieszczenie dodatkowych informacji, na które w CV było za mało miejsca.

a etapie tworzeniu listu motywacyjnego bardzo ważne jest, by zachować odpowiednią strukturę dokumentu:

 • Elementy formalne - dane adresata, data
 • Nagłówek – skierowany do firmy, do której wysyłamy list
 • Wstęp - powinien być w krótki (max 2-3 zdania) i wyraźnie nawiązywać do oferty pracy; im będzie bardziej oryginalny tym większa szansa na zwrócenie uwagi czytającego
 • Rozwinięcie - to miejsce na informacje, które nie znalazły się w twoim CV, a mogą być ważne dla stanowiska pracy; warto przeczytać ponownie ogłoszenie i podkreślić, co tak naprawdę wydaje ci się interesujące w pracy na tym stanowisku lub dla tej firmy; opisujesz tu swoją motywację i powody, dla których zainteresowała Cię dana oferta
 • Zakończenie – powinieneś pożegnać się oraz podać formę i godziny, kiedy można się z tobą kontaktować; pamiętaj też o formule grzecznościowej (np. „z poważaniem”, „z wyrazami szacunku”) oraz o podpisie – najlepiej odręcznym

Niektórzy pracodawcy odeszli już od listu motywacyjnego, jednak jeśli jest on wyraźnie wymagany w ogłoszeniu, koniecznie go prześlij, gdyż jego brak może spowodować, że twoje dokumenty rekrutacyjne zostaną odrzucone ze względów formalnych.

Więcej porad dotyczących napisania profesjonalnego listu motywacyjnego znajdziesz tutaj: https://www.employear.com/list-motywacyjny-anty-wzor.html

Najczęściej popełniane błędy w dokumentach aplikacyjnych:

 • Format pliku uniemożliwiający prawidłowe odczytanie go – najlepiej wybierz pdf.
 • Dokumenty napisane uniwersalnie – niedostosowane do konkretnej oferty – firmy i stanowiska.
 • Zbyt długie dokumenty – najlepiej gdyby zmieściły się na 1 stronie A4.
 • Stosowanie wielu czcionek, mało przejrzysta forma graficzna.
 • Błędy ortograficzne, stylistyczne.
 • Brak klauzuli o ochronie danych osobowych.
 • Pomylona chronologia w doświadczeniu zawodowym, wykształceniu.
 • Zbyt duża szczegółowość podawanych informacji.
 • Przesadne opisywanie swoich mocnych stron, niezgodnie z prawdą.
 • Zbyt duża skromność i nie pokazywanie wszystkich swoich atutów.
 • Brak konkretnych przykładów świadczących o cechach lub osiągnięciach kandydata.
 • Podawanie ogólnych zainteresowań, np. „literatura”, zamiast „skandynawski kryminał”.
 • Wysyłanie dokumentów z nieprofesjonalnie brzmiącego adresu e-mail, jak np. laleczka01@wp.pl.
 • Brak podpisu pod CV i listem motywacyjnym.

TESTER WIEDZY:

 ĆWICZENIE 1