Szkolny Punkt Informacji i Kariery
Jeśli jesteś zainteresowany znalezieniem pracy - na początku musisz określić co jest twoim celem i jakiej pracy szukasz – w jakim zawodzie, wymiarze czasu pracy, z jakim minimalnym wynagrodzeniem. W następnym kroku usiądź i przemyśl jakie posiadasz umiejętności, kompetencje i kwalifikacje oraz jakie są twoje doświadczenia zawodowe, jak również co lubisz robić, w czym jesteś dobry. Trudno jest przeprowadzić taką analizę samemu, dlatego warto jest skorzystać z porad specjalisty jakim jest doradca zawodowy, który pomoże ci w ustaleniu twojej ścieżki kariery zawodowej. Doradca zawodowy jest dostępny w ramach SPInKa.
Pamiętaj, że metody poszukiwania pracy muszą być dobrane do rodzaju poszukiwanej pracy, zawodu, w którym chciałbyś pracować. Poniżej przedstawiamy najbardziej popularne z nich, jednak to ty powinieneś zastanowić się, na które z nich się zdecydować w twoim konkretnym przypadku.
Pracy szukamy w tej chwili już prawie wyłącznie przez Internet. Jest wiele portali internetowych, na których możesz stworzyć swój profil kandydata do pracy i czekać na kontakt ze strony pracodawców. Aktywne poszukiwanie pracy polega na przeglądaniu ofert zamieszczanych przez pracodawców na portalach z ofertami pracy. Warto także wrzucić swoje ogłoszenie na portalach społecznościowych w profilach poświęconych poszukiwaniu pracy w Twojej okolicy. Jeśli wiążesz swoją przyszłość z IT możesz też zainteresować się forami dyskusyjnymi i profilami na portalach poświęconych tej branży. Czasem kontakty owocujące znalezieniem pracy można też nawiązać przy okazji aktywnego uczestnictwa w branżowych forach wymiany wiedzy i informacji.
Portale internetowe z ofertami pracy:
Szukając pracy warto powiadomić o tym rodzinę i znajomych. Zupełnie inaczej będzie się rozmawiało ze znajomą koleżanki, niż z kimś, kogo całkowicie nie znasz. Chwal się swoimi umiejętnościami i kwalifikacjami wszystkim dookoła oraz informuj, że szukasz płatnego zajęcia.
Na rynku funkcjonują prywatne biura pracy, czyli agencje zatrudnienia. Można się tam udać wypełnić ankietę informacji o sobie, czasem przejść różne testy, a zebrane dane są wprowadzane do bazy agencji. Jeśli pojawią się oferty pasujące do twojego profilu – rekruter zwróci się do ciebie z konkretną propozycją. Pamiętaj, że agencja zatrudnienia nie ma prawa pobierać od Ciebie opłaty za znalezienie pracy!
Oferty pracy znajdziesz na targach pracy, ale także na targach branżowych np. z branży IT. Podczas targów będziesz miał okazję do bezpośredniego kontaktu z pracodawcami i zapytania o interesujące cię kwestie. Na targach branżowych dowiesz się dodatkowo o najnowszych trendach rynkowych oraz zorientujesz się jakie wymagania stawiają aktualnie pracodawcy swoim pracownikom. Dzięki temu zdobędziesz wiedzę o kwalifikacjach i kompetencjach, które powinieneś jeszcze zdobyć, aby mieć szansę na ciekawe dla Ciebie zatrudnienie.
Kiedy znajdziesz już interesującą Cię ofertę, będziesz musiał przygotować i złożyć dokumenty aplikacyjne, czyli CV i list motywacyjny. Najczęściej spotykanym rodzajem życiorysu zawodowego jest CV chronologiczne. Wielu rekruterów przyzwyczajonych jest do tego wzoru, a osoba czytająca życiorysy kandydatów poświęca na jeden z nich przeciętnie kilkadziesiąt sekund. Stąd też ważne jest, aby to właśnie twoje CV zwróciło uwagę, a osoba czytająca je otrzymała w krótkim czasie wszystkie ważne informacje.
W CV chronologicznym trzeba skupić się na opisaniu kolejnych etapów edukacji oraz doświadczeń zawodowych. Jeśli nie możesz pochwalić się dużym doświadczeniem zawodowym, zamieść w CV informacje o odbytych stażach i praktykach zawodowych, nawet jednodniowych. Natomiast w sytuacji gdy posiadasz już doświadczenie zawodowe powinieneś zaprezentować je na samym początku, zaraz po danych personalnych, a dopiero dalej opisać swoje wykształcenie. Opis doświadczenia i wykształcenia powinien być zwięzły i konkretny.
W CV okresy zatrudnienia przedstawiamy w porządku odwrotnym - zaczynamy od ostatniego miejsca pracy, a następnie piszemy o poprzednich pracodawcach. Podobnie opisujemy wykształcenie - od najwyższego ostatnio uzyskanego poziomu.
Zasady ogólne odnoszące się do wszystkich rodzajów CV:
Praktyczny przewodnik o tym jakich błędów unikać oraz jak profesjonalnie napisać CV znajdziesz także tutaj: https://interviewme.pl/blog/jak-napisac-cv-przewodnik
Komisja Europejska opracowała także wzór
List motywacyjny jest dokumentem składanym do pracodawcy razem z CV na etapie ubiegania się o pracę. Powinien stanowić uzupełnienie krótko i konkretnie napisanego życiorysu. Bardzo ważne jest, aby był on przygotowany pod kątem konkretnego pracodawcy. Osoba czytająca list motywacyjny chce zobaczyć w nim dlaczego osoba kandydująca chce dostać akurat tę pracę i z jakich powodów miała by się na tym stanowisku sprawdzić. List motywacyjny powinien promować kandydata oraz przekonywać pracodawcę dlaczego to akurat on powinien zostać zatrudniony. Jest też miejscem na zamieszczenie dodatkowych informacji, na które w CV było za mało miejsca.
a etapie tworzeniu listu motywacyjnego bardzo ważne jest, by zachować odpowiednią strukturę dokumentu:
Niektórzy pracodawcy odeszli już od listu motywacyjnego, jednak jeśli jest on wyraźnie wymagany w ogłoszeniu, koniecznie go prześlij, gdyż jego brak może spowodować, że twoje dokumenty rekrutacyjne zostaną odrzucone ze względów formalnych.
Więcej porad dotyczących napisania profesjonalnego listu motywacyjnego znajdziesz tutaj: https://www.employear.com/list-motywacyjny-anty-wzor.html
Najczęściej popełniane błędy w dokumentach aplikacyjnych: