Szkolny Punkt Informacji i Kariery
Czasy, w których pracowało się całe życie w jednej firmie na podobnym stanowisku, odeszły do lamusa. Dynamicznie rozwijający się rynek pracy stawia pracownikom coraz to nowsze wyzwania, a na niektóre zawody nie ma już takiego zapotrzebowania jak kiedyś. Dlatego powinieneś przekonać się do idei kształcenia się przez całe życie. Bardzo możliwe, że będziesz musiał zmienić wykonywany zawód i charakter pracy, a nawet jeśli przez całe swoje życie zawodowe będziesz pracował w branży IT, to i tak będziesz musiał stale podnosić swoje kwalifikacje, kompetencje oraz śledzić co zmienia się w Twoim środowisku zawodowym.
Większość absolwentów technikum informatycznego dalsze kroki stawia na uczelniach oferujących kierunki związane z branżą IT. Przed wyborem konkretnego wydziału i kierunku koniecznie zainteresuj się przedmiotami, które będziesz zgłębiał podczas studiów, dowiedz się na jakie dziedziny kładziony jest nacisk i jakimi metodami oraz na jakich narzędziach pracuje się podczas zajęć. Uczeń posiadający wysokie kompetencje techniczne, zainteresowany budową sprzętu IT, ale także programowaniem, lepiej odnajdzie się na uczelni technicznej, takiej jak np. ZUT czy Akademia Morska. Drugi uczeń posiadający zainteresowania matematyczne, ale nie odnajdujący się w pracy ze sprzętem, o wiele lepiej odnajdzie się na uczelni oferującej kierunki np. informatyka lub programowanie, bazujące na przedmiotach matematycznych.
Nie ograniczaj się tylko do uczelni lokalnych, zainteresuj się także ofertą uczelni z innych miast. Wyjazd z rodzinnego domu to dodatkowa nauka samodzielności, styczność z zupełnie nowym środowiskiem, co może zaowocować zmianą Twojego sposobu postrzegania świata, jak również pomóc w nawiązaniu cennych kontaktów i wymianie nowych doświadczeń.
Nie wybieraj uczelni ze względu na panującą modę albo z powodu przyjaciela, który namawia Cię na konkretny kierunek. To jest Twój wybór i Twoja decyzja, która będzie rzutowała na Twoją przyszłość! Jeśli nie jesteś do końca przekonany co do Twojej dalszej edukacji, zawsze możesz spróbować swoich sił w pracy, a o uczelni pomyśleć za rok lub dwa, kiedy upewnisz się jaki rodzaj pracy chciałbyś wykonywać.
Jeśli chcesz sprawdzić i porównać ofertę uczelni w Polsce, przydatna może być wyszukiwarka dostępna pod adresem: http://www.kluczdokariery.pl/uczelnie.
Prezentacje oferty poszczególnych uczelni i miast akademickich, zasady rekrutacji na poszczególne kierunki oraz informacje dot. wymaganej liczby punktów z matury znajdziesz także tutaj: http://www.uczelnie.info.pl/.
Pamiętaj, że jeśli masz problem z wyborem dalszej ścieżki kształcenia możesz skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w ramach SPInKa, który spotka się z Tobą osobiście lub skontaktuje zdalnie i wesprze w dokonaniu wyboru. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, co ułatwi Ci podjęcie decyzji, skorzystaj z testów dostępnych w zakładce SAMOROZWÓJ.